top of page
Yaratıcı Drama İSG Eğitimleri

İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini,  kalıcı olması ve beklenen davranış değişikliğinin sağlanabilmesi için; yaratıcı drama ve aktif öğrenme yöntemleri ile gerçekleştiriyoruz. 

Katılımcıların izleyici olmaktan çıkıp, eğitimin öznesi haline dönüştüğü eğitimlerimiz "Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik" kapsamındaki tüm eğitim konuları ve işletme ihtiyaçlarına uygun içerikler ile yapılandırılmaktadır.

Prof. Dr. Ömer Adıgüzel'in tanımıyla, Yaratıcı drama; bir grupla ve grup üyelerinin yaşantılarından yola çıkarak, bi amacın, düşüncenin, doğaçlama, rol oynama vd. tekniklerden yararlanılarak canlandırılmasıdır.  

 

Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz eğitim çalışmaları öncesi saha ziyaretleri ve odak grup görüşmeleri ile mevcut durumun analizi yapıp,  tüm eğitimi işletmeye özel olarak yapılandırılmaktayız. 

Yaratıcı drama katılımcıyı merkeze alan ve katılımcıyla birlikte konuların irdelenip keşif yoluyla kazanıma ulaşılan bir eğitim yöntemidir.

Eğitimin içerisinde çeşitli oyunlar oynanması, ısınma çalışmaları yapılması o eğitimin yaratıcı drama yöntemi ile gerçekleştirildiği anlamına gelmez. Bu konu dikkat edilmesi gereken hassas bir konudur. 

 

Yaratıcı drama İSG eğitimlerimizde, doğaçlama ve rol oynama teknikleri yanı sıra, röportaj, bilinç koridoru, dedikodu halkası, rol içinde yazma, iç ses, rolkartları, özel mülkiyet, bölünmüş ekran, akışkan heykel, fragman, zaman çizgisi, gibi teknik ve yaklaşımlardan faydalanılmaktadır. 

Farkındalık ve kalıcı davranış değişiklikleri için tüm bunların yanı sıra  Forum Tiyatro ve İş Sağlığı ve Güvenliği alanında çok yeni bir yaklaşım olan "Süreçsel Drama ile İSG" eğitimlerimize  de yandaki kolonda bulunan linklerden erişebilirsiniz. 

bottom of page